Založ si blog

Nová ústava

Čoraz viac sa na internete skloňuje slovo občianska ústava. Myslím si že dnes je už jasné, že sa niečo v systéme zmení a nielen na Slovensku. Čoraz viac ľudí žiada zmenu ústavy, ale zatiaľ nikto (možno sa mýlim) nepredložil aspoň návrh alebo body ktoré by mali byť v novej ústave. Poďme teraz spolu vytvoriť skutočne demokratickú ústavu, ktorá bude pochádzať zo zdroja moci- ktorým je ľud. Navrhol som pár bodov od ktorých by sme mohli začať. Tieto body nie sú konečné. Dúfam že budeme všetci predkladať spolu návrhy a potom spoločne sformujeme novú ústavu ktorú budeme žiadať schváliť. Na Islande sa to podarilo, sme my v niečom horší ako oni?

V novej ústave sú zahrnuté princípy demokracie, najmä oddelenosť súdnej, výkonnej a zákonodarnej moci.

 

Väčšinový volebný systém

počet poslancov sa má odvíjať od počtu okresov (79). Každý okres má mať jedného zástupcu v parlamente teda jednomandátové obvody. Poslanci sa volia zakrúžkovaním jedného kandidáta.V každom okrese získavá mandát ten kto získa najviac hlasov.

 

-Post premiéra sa zlúči s prezidentom

Prezident bude volený ako doteraz. A môže byť ním občan s pasívnym volebným právom bez vekového obmedzenia (teda nad 21).  Je jedno koľko má kandidát rokov, keď je hodný tohto postu a ľudia v ňom majú dôveru.

 

–Ministri ako nezávislí odborníci

-Návrhy na ministrov môže predkladať ktorýkoľvek poslanec. Budú sa voliť z navrhnutých kandidátov ktorých budú poslanci navrhovať na základe odborností a skúseností v danom odvetví.

-Forma voľby bude dvojkolová. Do druhého kola pôjdu dvaja kandidáti, ktorý dostali najviac hlasov. Nie je možné zvoliť ministra v prvom kole.

-Post ministra obrany bude volený z generálov slovenskej armády. V tomto prípade neplatí nezlučiteľnosť funkcií. Kto môže byť lepší minister obrany ako človek ktorý celý život pracuje v armáde?

-Post ministra spravodlivosti sa zlúči s postom predsedu súdnej rady. Tým sa zaručí oddelenosť súdnej, výkonnej a zákonodarnej moci

 

– Práva a povinnosti poslanca

-Poslanec nemá priestupkovú imunitu

-Poslanec má zákaz podnikať a dňom prísahy nemôže figurovať ako podnikateľ a nesmie byť zamestnancom žiadnej spoločnosti

-Plat poslanca bude 5-násobok minimálnej mzdy (keď sa minimálna mzda zvýši, zvýši sa aj plat poslancov)

-Poslanec musí na požiadanie orgánov kontroly alebo bezpečnostnými zložkami vydokladovať všetky príjmy a výdaje prevyšujúce jeho mesačnú mzdu

-Poslanec môže prísť o svoj mandát, ak sa nezúčastní na zasadaní NRSR aspoň 3-krát za sebou. To neplatí v prípade práce neschopnosti alebo iných závažných okolnostiach.

-Poslanec nemôže vykonávať viac funkcií naraz (poslanec nemôže byť primátor, alebo mestskí poslanec)

 

–Voľby formou technických zariadení

-Voľby budú cez internet alebo formou SMS. Podrobnosti budú predmetom zákona (dajte návrhy)

 

–NKÚ (Národný kontrolný úrad) a GP (Generálna prokuratúra) a SIS (Slovenskej informačnej služby) sú nezávislé orgány

-Nie je normálne aby v štáte ktorý sa nazýva demokratický si poslanci sami volili toho kto ich môže kontrolovať a vynášať právne následky

-Úlohou orgánov je hľadať a podávať návrh na PZSR vo veciach trestných činov

 

–Referendum

-potrebné množstvo podpisov na vyhlásenie referenda by malo byť 200 000 (v súčasnosti je 350 000)

-kvórum na platnosť referenda by malo byť 30% zo všetkých registrovaných občanov

-výsledky referenda sú platné (nemajú len odporúčací charakter ako je tomu dnes)

 

–Verejné zhromaždenia

-žiadny štátny orgán nemôže zakázať zhromaždenie

 

–Tvrdé tresty korupcie

-Keďže korupcia je negatívny dôsledok korupcie, treba ju tvrdo trestať

-Pri dokázaní korupcie na súde, sú obe strany povinné (okrem trestnoprávneho následku) zaplatiť štátu 5-násobok sumy, ktorá bola predmetom korupcie. Ak subjekt nemá danú sumu, bude mu skonfiškovaný majetok v danej hodnote, a ak ani to nepokryje danú pokutu, musí ju splatiť v budúcnosti. Štát bude môcť skonfiškovať aj majetok ktorý daní subjekt využíva (tým sa predíde machináciám s prepismi majetku na blízke osoby). Štát môže skonfiškovať aj majetok ktorý bol daný do daru subjektom, od doby kedy korupcia nastala

 

-Zverejňovanie štátnych zmlúv a tendrov na jednom portály

-zverejnenie všetkých zmlúv kde jednou zo strán je štát. Neplatia zmluvné tajomstvá, čiže všetky zmluvy musia byť verejné (neplatí pri zmluvách kde z povahy veci nemôže byť zmluva verejná)

-v zmluve nemôže byť tajná klauzula

-v zmluve musí byť zavedená beztrestná výpoveď zmluvy zo strany štátu

 

Toto je len pár bodov čo by asi mala obsahovať ústava. Je jednoznačne demokratickejšia a dáva väčšiu moc občanov. Keď sa vám body nebudú páčiť, prosím nekritizujte, ale navrhnite riešenia, taktiež prosím aby ste neútočili na moju osobu. Postupne budeme meniť a formovať novú ústavu, až kým nebude dokonalá. Prosím vaše komentáre nech sú k veci a najmä dávajte riešenia. Toto nie je odborne napísané, je to len návrh ako má nová ústava vypadať a čo má obsahovať.

 

 

Návrhy môžete písať na:

mail: novaustava@atlas.sk

 

Gerhard Schröder

Gerhard Schröder: Kritika mojej osoby má pomôcť Merkelovej pred voľbami

17.08.2017 11:20

Nemecký exkancelár Schröder si nemyslí, že by jeho ambícia stať sa členom dozornej rady ruského ropného koncernu Rosnefť poškodzovala obraz SPD pred voľbami.

Rodrigo Duterte, Filipíny

Filipínska polícia zabila pri protidrogovej razii ďalších 26 ľudí

17.08.2017 11:17

Ďalších 26 ľudí bolo zabitých pri protidrogovej razii filipínskej polície v metropole Manila.

väzenie, väznica, mreže, plot

Polícia pátra po 43-ročnom väzňovi

17.08.2017 11:08

Polícia pátra po 43-ročnom väzňovi, ktorý dnes o 07:40 ušiel z vonkajšieho pracoviska na Zvolenskej ceste v Banskej Bystrici.

Karol Motyka

Sucho láme väzy slovenským obilniciam

17.08.2017 11:00

O slabú úrodu sa postaralo sucho, ktoré obralo poľnohospodárov o jednu pätinu pšenice, jačmeňa, raže a ovsa. Ešte horšia môže byť bilancia jesenných plodín.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 1725x
Priemerná čítanosť článkov: 1725x

Autor blogu

Kategórie

Archív